Krzemień czekoladowy

O Nas

KIEROWNIK PROJEKTU

Dr hab. Magdalena Sudoł-Procyk 

Instytut Archeologii

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

e-mail: sudol@umk.pl

ORCID: 0000-0003-4099-5893

 

Badacz specjalizujący się w archeologii paleolitu i mezolitu Polski, z doświadczeniem w pracach wykopaliskowych w rejonie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Lider interdyscyplinarnych badań na stanowiskach prowadzonych w Dolinie Udorki (kopalnia krzemienia czekoladowego, Jaskinia Perspektywiczna, pracowniane stanowiska otwarte w Górach Barańskich).

Główne obszary badawcze koncentrują się wokół: 1) osadnictwa paleolitycznego i mezolitycznego na Jurze Polskiej, 2) zespołów paleolitycznych wyrobów krzemiennych w oparciu o nowoczesne metody badawcze, 3) archeologii jaskiń w szerokim, interdyscyplinarnym ujęciu, 4) badań nad użytkowaniem i dystrybucją surowców krzemionkowych.

Najważniejszym osiągnięciem naukowym jest odkrycie unikatowego kompleksu stanowisk schyłkowopaleolitycznych w mikroregionie Doliny Udorki, związanych z eksploatacją oraz obróbką tzw. krzemienia czekoladowego. Badania w istotny sposób poszerzyły wiedzę o osadnictwie i wykorzystaniu zasobów środowiskowych u schyłku plejstocenu na obszarze środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Odkrycie nieznanych wcześniej kopalni krzemienia czekoladowego, wyznacza nowe perspektywy badawcze w zakresie dystrybucji surowców krzemiennych w epoce kamienia Europy Środkowej.

Rysunek3.jpg 

WYKONAWCY

Dr Dagmara H. Werra

Instytut Archeologii i Etnologii

Polskiej Akademii Nauk

e-mail: werra@iaepan.edu.pl

ORCID: 0000-0003-2233-1663

 

Archeolog. Etnolog. Pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk na stanowisku adiunkta w Samodzielnej Pracowni Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia. W pracy zawodowej zajmuje się prehistorycznym górnictwem krzemienia, użytkowaniem krzemienia w epokach metali i w czasach nowożytnych (skałki krzemienne) oraz identyfikacją i użytkowaniem skał krzemionkowych przez społeczności pradziejowe.

Ukończyła archeologię i etnologię (licencjat) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2013 r. uzyskała stopień doktora w zakresie archeologii. Kierownik projektu dotyczącego charakterystyki krzemienia „czekoladowego” oraz projektu dotyczącego pochodzenia i użytkowania wytworów obsydianowych. Od 2017 r. Editor-In-Chief czasopisma Archaeologia Polona. Od 2018 r. Wiceprezydent komisji UISPP – Flint Minings in Pre- and Protohistoric Times. Uczestniczyła i prowadziła badania archeologiczne na licznych stanowiskach archeologicznych, m.in. związanych z górnictwem krzemienia.

 DHW.jpg

Mgr Magdalena Malak
Instytut  Archeologii

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

e-mail: malak@umk.pl

ORCID: 0000-0002-9210-8179


Archeolog, w projekcie odpowiada za dokumentację polową i jej opracowanie gabinetowe.
Zainteresowania skupiają się głównie na paleolicie górnym i schyłkowym, technologii krzemieniarstwa oraz fazach przejściowych pomiędzy poszczególnymi okresami epoki kamienia.

 MM1.jpg

Mgr Elżbieta Trela-Kieferling

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

e-mail: elzbieta.trelakieferling@ma.krakow.pl

ORCID: 0000-0002-4231-3748

 

Archeolog. Obecnie doktorantka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej projekt badawczy ma na celu zidentyfikowanie i opisanie metody wydobycia, technologii wytwarzania oraz zasad rozmieszczenia artefaktów krzemiennych na obszarze Jury w środkowym neolicie.

 ETK.JPG

dr Damian Stefański

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

e-maildamian.stefanski@ma.krakow.pl  

ORCID: 0000-0002-7203-6796

 

Dr Martyna Wiejacka

Instytut  Archeologii

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

e-mail: wiejacka@umk.pl

ORCID: 0000-0002-1646-3961

 

Ukończyła studia archeologiczne. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską z zakresu archeozoologii, w której porusza zagadnienia związane z hodowlą i łowiectwem ptaków w średniowieczu. Od kilku lat, razem z psem Bukietem, uczestniczy w pracach terenowych prowadzonych w Dolinie Udorki. W projekcie zajmuje się przede wszystkim dokumentacją oraz identyfikacją materiałów faunistycznych.

 martyna.jpg

Mgr Mateusz Skrzatek

e-mail: mateusz.skrzatek@abs.umk.pl

ORCID: 0000-0001-9272-3852

 

Geograf i archeolog. Specjalista w zakresie geoinformacji. Obecnie doktorant w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Interesuje się percepcją człowieka oraz środowiska przedstawiając ją za pomocą analiz przestrzennych.

 MS.jpg

DOKTORANCI- STYPENDYŚCI

 

Mgr  Hubert Binnebesel 

Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

e-mail: hbinnebesel@doktorant.umk.pl

ORCID: 0000-0003-3467-687X

Archeolog. W projekcie odpowiada za analizę przestrzenną wyrobów krzemiennych oraz ich opracowanie gabinetowe.
Zainteresowania skupiają się wokół górnictwa epoki kamienia. Tym tematom poświęcił pracę licencjacką oraz magisterską. Równolegle realizowany projekt doktorancki również dotyczyć będzie pola górniczego w Dolinie Udorki w ujęciu analizy przestrzennej.

 Hubert.jpg

Mgr inż. Sara Mandera

Instytut Paleobiologii

Polskiej Akademii Nauk w Warszawie

Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

e-mail: sarmander@doktorant.umk.pl

ORCID: 0000-0002-2580-0616

Absolwentka kierunku Górnictwo i geologia na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie (mgr, 2016) oraz Geologii na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (mgr, 2018). Praca magisterska Charakterystyka petrograficzna białych i szarych marmurów z wyspy Marmara w Turcji została przygotowana w ramach projektu Marmora Asiatica. Doktorantka w Instytucie Paleobiologii PAN w Warszawie oraz w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu. Jej badania w ramach projektu krzemień czekoladowy skupiają się na rozpoznaniu rozmieszczenia złóż krzemienia czekoladowego na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz identyfikacji cech i metod pozwalających na odróżnienie odmiany krakowskiej od odmiany świętokrzyskiej

 Sara.jpg

KONSULTANCI

Dr hab. Maciej T. Krajcarz, prof. ING PAN

Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

e-mailmkrajcarz@twarda.pan.pl

ORCID: 0000-0002-1240-0664

 

Profesor w Instytucie Nauk Geologicznych PAN w Warszawie. Specjalizuje się w geologii czwartorzędu, w szczególności w geoarcheologii i biogeologii. Kierował realizacją pięciu projektów badawczych (NCN, MNiI, DAAD) i licznych projektów instytutowych ING PAN. Stypendysta MNiSW, DAAD (Deutsche Akademische Austauschdienst; Niemcy), DFG (Deutsche Forschungsgemeinschaft; Niemcy) i Uniwersytetu w Tybindze. Jest autorem lub współautorem 95 publikacji w recenzowanych czasopismach naukowych, w tym w „Nature”, „Science”, „PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences of the U.S.)” i „Scientific Reports”, ponadto 19 rozdziałów w monografiach oraz licznych prezentacji konferencyjnych i artykułów popularno-naukowych. Prowadzi badania w Polsce, Niemczech, Ukrainie, Rosji, Uzbekistanie i Kirgistanie.

Od 2008 roku jest zaangażowany w kartowanie wychodni i złóż surowców krzemiennych południowej części Wyżyny Częstochowskiej. Jest współautorem pięciu publikacji na ten temat. W projekcie pełni rolę konsultanta, nadzorując kartowanie wychodni krzemienia czekoladowego, oraz bierze udział w opracowaniu stratygrafii stanowisk badanych wykopaliskowo. Ponadto razem z dr M. Sudoł-Procyk  jest promotorem doktorantki, mgr inż. S. Mandery która zajmuje się identyfikacją odmian krzemienia czekoladowego

 MaK.jpg

Dr Magdalena Krajcarz

Instytut  Archeologii

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

e-mail: magkrajcarz@umk.pl

ORCID: 0000-0003-3720-5926

 

Archeozoolog, zajmuje się paleoekologią i tafonomią późnoplejstoceńskich i holoceńskich zespołów fauny kopalnej. W swoich badaniach łączy klasyczne metody analiz szczątków ssaków oraz metody biomolekularne, w szczególności analizy stabilnych izotopów. Jest członkiem ekspedycji archeologicznych prowadzących badania na paleolitycznych stanowiskach jaskiniowych w Polsce, Rosji i Kirgistanie. Obecnie realizuje projekt badawczy finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, dotyczący wpływu człowieka na zmiany w ekologii małych ssaków drapieżnych na przestrzeni ostatnich 10 000 lat.

Jej najważniejsze osiągnięcia naukowe dotyczą poznania najwcześniejszej historii kota domowego w Europie Środkowej. Prace, prowadzone w interdyscyplinarnym zespole, skupiającym oprócz archeologów również genetyków i geochemików, wyznaczyły nowe kierunki badań w zakresie historii udomowienia kota.

W latach 2022-2024 dr Magdalena Krajcarz przebywała na Uniwersytecie w Tybindze, w ramach stypendium Marie Skłodowska-Curie Action. Realizuje projekt „Advanced techniques in isotopic biogeochemistry for the estimation of fossil mammal trophic position (IsoTroph)”, którego celem jest uszczegółowienie metody analizy izotopów stabilnych w pojedynczych aminokwasach kolagenu kostnego do rekonstrukcji pozycji troficznej dawnych zwierząt i ludzi.

 MK.jpg
Krzemień czekoladowy