Sezon badawczy 2023
Sezon badawczy 2023 na stanowisku Poręba Dzierżna 24, trwał od 11 maja do 20 sierpnia 2023 roku.
Badaniami kierowała dr Magdalena Sudoł-Procyk z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Uczestniczyli w nich również mgr Magdalena Malak, mgr Hubert Binnebesel mgr Martyna Wiejacka, mgr Jan Wiejacki oraz absolwenci i studenci archeologii z Torunia. W ramach konsultacji, stanowisko odwiedzili eksperci w dziedzinie prahistorycznego górnictwa prof. dr hab. Jacek Lech oraz dr Dagmara H. Werra z Samodzielnej Pracowni Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Mgr Tomasz Herbich z IAiE PAN w Warszawie wykonywał nieinwazyjne badania metodą elektrooporową północnej części stanowiska.
W bieżącym sezonie wykopaliskowym prace prowadzono równolegle w dwóch wykopach: I i II.
Do wykopu I powrócono po kilku latach przerwy. Pogłębiono i poszerzono sondaż z 2018 roku, w którym zadokumentowano wówczas zarysy przynajmniej jednego obiektu górniczego. Rezultatem tegorocznych prac jest odkrycie reliktów kilku szybów górniczych oraz uchwycenie ich wzajemnych relacji i etapów zapełniania. Uzyskano również 7-metrowej długości profil biegnący wzdłuż stoku.
Prace w wykopie II związane były z realizacją założeń projektu doktoranckiego mgr H. Binnebesela. Wykop poszerzono w stronę południowo-zachodnią i eksplorowano tylko redeponowaną lessową warstwę 8. Wprowadzona na potrzeby projektu rozbudowana metodyka badań, poza bardzo licznymi znaleziskami krzemiennymi, dostarczyła szczegółowych danych wykorzystanych podczas analizy przestrzennej.
W przyszłym sezonie badawczym prace będą kontynuowane.
Autorami zdjęć są: H. Binnebesel, M. Sudoł-Procyk , M. Piotrowska.